Витенбург (амт)

Координати: 53°30′N 11°04′E / 53.500° СГШ; 11.067° ИГД / 53.500; 11.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

Витенбург (германски: Wittenburg) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Витенбург.

Општинската заедница Витенбург се состои од следниве општини:

  1. Витенбург
  2. Витендерп

53°30′N 11°04′E / 53.500° СГШ; 11.067° ИГД / 53.500; 11.067