Прејди на содржината

Грабов (амт)

Координати: 53°15′N 11°35′E / 53.250° СГШ; 11.583° ИГД / 53.250; 11.583
Од Википедија — слободната енциклопедија

Грабов (германски: Grabow) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Грабов.

Општинската заедница Грабов се состои од следниве општини:

 1. Балов
 2. Брунов
 3. Дамбек
 4. Елдена
 5. Горлозен
 6. Грабов
 7. Карштет
 1. Кремин
 2. Милов
 3. Меленбек
 4. Мухов
 5. Прислих
 6. Цирцов

53°15′N 11°35′E / 53.250° СГШ; 11.583° ИГД / 53.250; 11.583