Рекниц-Требелтал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рекниц-Требелтал (германски: Recknitz-Trebeltal) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Трибзес.

Општинската заедница Рекниц-Требелтал се состои од следниве општини:

  1. Бад Зилце
  2. Детмансдорф
  3. Дајелсдорф
  4. Дрехов
  5. Ајксен
  6. Грамендорф
  7. Гранзебит
  8. Хуголдсдорф
  9. Линдхолц
  10. Трибзес

Координати: 54°07′59″ N; 12°55′01″ E / 54.133° СГШ; 12.917° ИГД / 54.133; 12.917