Барт (амт)

Координати: 54°19′01″N 12°40′01″E / 54.317° СГШ; 12.667° ИГД / 54.317; 12.667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Барт (германски: Barth) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Барт.

Општинската заедница Барт се состои од следниве општини:

  1. Барт
  2. Дивиц-Шполдерсхаген
  3. Фулендорф
  4. Карнин
  5. Кенц-Кистров
  6. Лебниц
  7. Лидерсхаген
  8. Прухтен
  9. Зал
  10. Тринвилерсхаген

54°19′01″N 12°40′01″E / 54.317° СГШ; 12.667° ИГД / 54.317; 12.667