Прејди на содржината

Алтенплен (амт)

Координати: 54°22′01″N 13°01′01″E / 54.367° СГШ; 13.017° ИГД / 54.367; 13.017
Од Википедија — слободната енциклопедија

Алтенплен (германски: Altenpleen) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Алтенплен.

Општинската заедница Алтенплен се состои од следниве општини:

  1. Алтенплен
  2. Грос Мордорф
  3. Клаусдорф
  4. Крамерхоф
  5. Прец
  6. Прон

54°22′01″N 13°01′01″E / 54.367° СГШ; 13.017° ИГД / 54.367; 13.017