Алтенплен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Алтенплен (германски: Altenpleen) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Алтенплен.

Општинската заедница Алтенплен се состои од следниве општини:

  1. Алтенплен
  2. Грос Мордорф
  3. Клаусдорф
  4. Крамерхоф
  5. Прец
  6. Прон