Грос Мордорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грос Мордорф
Црква во Грос Мордорф
Црква во Грос Мордорф
Грос Мордорф се наоѓа во Германија
Грос Мордорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Алтенплен
Градоначалник Бернд Копман
Основни податоци
Површина 41,56 км2
Надм. височина 4 м
Население 748 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18445
Повик. бр. 038323
Портал www.altenpleen.de
Местоположбата на Грос Мордорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°23′00″ СГШ 12°57′00″ ИГД / 

Грос Мордорф (германски: Groß Mohrdorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)