Ајксен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајксен
Ајксен is located in Германија
Ајксен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Андре Бониц (Пирати)
Основни податоци
Површина 55,98 км2
Надм. височина 19 м
Население 773 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18334
Повик. бр. 038222
Портал www.recknitz-trebeltal.de
Местоположба на Ајксен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°10′N 12°43′E / 54.167° СГШ; 12.717° ИГД / 54.167; 12.717Координати: 54°10′N 12°43′E / 54.167° СГШ; 12.717° ИГД / 54.167; 12.717

Ајксен (германски: Eixen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)