Дрешвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрешвиц
Селската црква во Ландов
Селската црква во Ландов
Грб на Дрешвиц
Дрешвиц се наоѓа во Германија
Дрешвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Олаф Брауман
Основни податоци
Површина 22,52 км2
Надм. височина 10 м
Население 752 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18573
Повик. бр. 038306
Местоположбата на Дрешвиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°23′00″ СГШ 13°19′00″ ИГД / 

Дрешвиц (германски: Dreschvitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]