Нојенкирхен (Риген)

Координати: 54°32′39″N 13°19′53″E / 54.54417° СГШ; 13.33139° ИГД / 54.54417; 13.33139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенкирхен
Црква во Нојенкирхен на островот Риген
Црква во Нојенкирхен на островот Риген
Црква во Нојенкирхен на островот Риген
Нојенкирхен (Риген) во рамките на Германија
Нојенкирхен (Риген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Месни единици 13
Градоначалник Дирк Роге
Основни податоци
Површина 22,87 км2
Надм. височина 3 м
Население 284 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18569
Повик. бр. 038309
Местоположба на Нојенкирхен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°32′39″N 13°19′53″E / 54.54417° СГШ; 13.33139° ИГД / 54.54417; 13.33139

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)