Ралсвик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ралсвик
Замок Ралсвик
Замок Ралсвик
Грб на Ралсвик
Ралсвик се наоѓа во Германија
Ралсвик
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Херберт Книпел
Основни податоци
Површина 16,53 км2
Надм. височина 5 м
Население 230 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположбата на Ралсвик во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°28′00″ СГШ 13°27′00″ ИГД / 

Ралсвик (германски: Ralswiek) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]