Густов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Густов
Нецелосен поглед на Густов
Нецелосен поглед на Густов
Густов се наоѓа во Германија
Густов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Бернхард Кирхнер
Основни податоци
Површина 28,44 км2
Надм. височина 15 м
Население 583 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18574
Повик. бр. 038307
Местоположбата на Густов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°17′00″ СГШ 13°13′00″ ИГД / 

Густов (германски: Gustow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Името на местото доаѓа од словенскиот збор гостов, кој означува „место на Гост“. До XVIII век, селото припаѓало на Фон ден Остенс од Плигентин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]