Вајтенхаген (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајтенхаген
Вајтенхаген (Западна Померанија) is located in Германија
Вајтенхаген (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Францбург-Рихтенберг
Градоначалник Хартмут Туров
Основни податоци
Површина 17,03 км2
Надм. височина 19 м
Население 240 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18469
Повик. бр. 038322
Портал www.amt-franzburg-richtenberg.de
Местоположба на Вајтенхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°14′N 12°47′E / 54.233° СГШ; 12.783° ИГД / 54.233; 12.783Координати: 54°14′N 12°47′E / 54.233° СГШ; 12.783° ИГД / 54.233; 12.783

Вајтенхаген (германски: Weitenhagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)