Зундхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зундхаген
Црква во Брандсхаген
Црква во Брандсхаген
Црква во Брандсхаген
Зундхаген во рамките на Германија
Зундхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Милцов
Основни податоци
Површина 159,33 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 5.232 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18510, 18519
Повик. бр. 038328, 038333, 038351
Портал www.amt-miltzow.de
Местоположба на Зундхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°12′N 13°13′E / 54.200° СГШ; 13.217° ИГД / 54.200; 13.217Координати: 54°12′N 13°13′E / 54.200° СГШ; 13.217° ИГД / 54.200; 13.217

Зундхаген (германски: Sundhagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Зундхаген била создадена на 7 јуни 2009 со спојување на општините:

  1. Бенкендорф
  2. Брандсхаген
  3. Хорст
  4. Кирхдорф
  5. Милцов
  6. Рајнберг
  7. Вилмсхаген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)