Рајнберг (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајнберг (Западна Померанија)
Место во Зундхаген
Црква во Рајнберг
Црква во Рајнберг
Рајнберг (Западна Померанија) is located in Германија
Рајнберг (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Град Зундхаген
Градоначалник Хајо Хан
Основни податоци
Површина 25,14 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 1.153  (31 декември 2007)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18519
Повик. бр. 038328
Портал www.reinberg.amt-miltzow.de
Координати 54°13′N 13°15′E / 54.217° СГШ; 13.250° ИГД / 54.217; 13.250Координати: 54°13′N 13°15′E / 54.217° СГШ; 13.250° ИГД / 54.217; 13.250

Рајнберг (германски: Reinberg) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 7 јуни 2009 е дел од општината Зундхаген.