Хуголдсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуголдсдорф
Хуголдсдорф се наоѓа во Германија
Хуголдсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Петер Рихтер
Основни податоци
Површина 14,17 км2
Надм. височина 14 м
Население 125 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18465
Повик. бр. 038320
Портал www.recknitz-trebeltal.de
Местоположбата на Хуголдсдорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°09′00″ СГШ 12°45′00″ ИГД / 

Хуголдсдорф (германски: Hugoldsdorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)