Аренсхаген-Дасков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренсхаген-Дасков
Црква
Црква
Црква
Грб на Аренсхаген-Дасков
Аренсхаген-Дасков во рамките на Германија
Аренсхаген-Дасков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рибниц-Дамгартен
Градоначалник Хаген Елкерс
Основни податоци
Површина 58,32 км2
Надм. височина 22 м
Население 2.147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18320
Повик. бр. 03821, 038222, 038225
Портал www.ribnitz-damgarten.de
Местоположба на Аренсхаген-Дасков во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°13′43″N 12°35′32″E / 54.22861° СГШ; 12.59222° ИГД / 54.22861; 12.59222Координати: 54°13′43″N 12°35′32″E / 54.22861° СГШ; 12.59222° ИГД / 54.22861; 12.59222

Аренсхаген-Дасков (германски: Ahrenshagen-Daskow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)