Путгартен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Путгартен
Селото Вит и ’ртот Аркона, дел од Путгартен
Селото Вит и ’ртот Аркона, дел од Путгартен
Путгартен is located in Германија
Путгартен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Ернст Хајнеман
Основни податоци
Површина 12,65 км2
Надм. височина 25 м
Население 200 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18556
Повик. бр. 038391
Местоположба на Путгартен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°40′24″N 13°25′3″E / 54.67333° СГШ; 13.41750° ИГД / 54.67333; 13.41750Координати: 54°40′24″N 13°25′3″E / 54.67333° СГШ; 13.41750° ИГД / 54.67333; 13.41750

Путгартен (германски: Putgarten) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Путгартен е најсеверната општина во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија. Селата во рамките на оваа општина се Аркона, Фернлиткевиц, Гор, Нобин, Вит и Варнкевиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]