Вустров (Фишланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вустров
Плажа на Вустров на полуостровот Фишланд
Плажа на Вустров на полуостровот Фишланд
Плажа на Вустров на полуостровот Фишланд
Грб на Вустров
Вустров (Фишланд) во рамките на Германија
Вустров (Фишланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Дарс/Фишланд
Градоначалник Волфганг Пермин
Основни податоци
Површина 6,89 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.049 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18347
Повик. бр. 038220
Портал www.ostseebad-wustrow.de
Местоположба на Вустров во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°21′N 12°24′E / 54.350° СГШ; 12.400° ИГД / 54.350; 12.400Координати: 54°21′N 12°24′E / 54.350° СГШ; 12.400° ИГД / 54.350; 12.400

Вустров (германски: Wustrow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]