Бабе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабе
Евангелистичка црква во Бабе
Евангелистичка црква во Бабе
Евангелистичка црква во Бабе
Бабе во рамките на Германија
Бабе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Менхгут-Границ
Градоначалник Дитер Матис (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,26 км2
Надм. височина 10 м
Население 954 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 422 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038303
Портал www.baabe.de
www.amt-moenchgut.de
Местоположба на Бабе во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°21′N 13°42′E / 54.350° СГШ; 13.700° ИГД / 54.350; 13.700Координати: 54°21′N 13°42′E / 54.350° СГШ; 13.700° ИГД / 54.350; 13.700

Бабе (германски: Baabe) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на островот Риген во Балтичкото Море. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Менхгут-Границ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]