Герен (Риген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герен
Крајбрежна патека во Герен
Крајбрежна патека во Герен
Крајбрежна патека во Герен
Герен (Риген) во рамките на Германија
Герен (Риген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Менхгут-Границ
Градоначалник Карола Кос (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,89 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.315 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 191 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038303, 038308
Портал Амт Менхгут
Местоположба на Герен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°20′N 13°44′E / 54.333° СГШ; 13.733° ИГД / 54.333; 13.733Координати: 54°20′N 13°44′E / 54.333° СГШ; 13.733° ИГД / 54.333; 13.733

Герен (германски: Göhren) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Герен (2011)

Општината Герен ја поседува најисточната точка на островот Риген: ’ртот Нордперд. Ја одвојува Северната плажа (Nordstrand) од Јужната плажа (Südstrand). Помеѓу крајбрежната патека во Герен и Нордперд се наоѓа Бускам, најголемата ледничка ератичка карпа во Северна Германија, која се издига еден метар над морето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)