Гингст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гингст
Влез во Ригенскиот парк во Гингст
Влез во Ригенскиот парк во Гингст
Гингст се наоѓа во Германија
Гингст
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Јирген Бризе
Основни податоци
Површина 21,66 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.308 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18569
Повик. бр. 038305
Портал http://www.amt-westruegen.de/
Местоположбата на Гингст во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°27′00″ СГШ 13°15′00″ ИГД / 

Гингст (германски: Gingst) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]