Менхгут (општина)

Координати: 54°18′N 13°41′E / 54.300° СГШ; 13.683° ИГД / 54.300; 13.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Менхгут
Менхгут (општина) во рамките на Германија
Менхгут (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Менхгут-Границ
Градоначалник Детлеф Беш
Основни податоци
Површина 20,68 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.369 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. VR, GMN, NVP, RDG, RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038308
Местоположба на Менхгут во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°18′N 13°41′E / 54.300° СГШ; 13.683° ИГД / 54.300; 13.683

Менхгут (германски: Mönchgut) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Била создадена на 1 јануари 2018 година со спојување на поранешните општини Гагер, Миделхаген и Тисов. Нејзиното име потекнува истоимениот полуостров.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу 20 километри југоисточно од Берген на Риген.

Кон општината Менхгут припаѓаат следниве места:

  • Алт Редевиц
  • Гагер
  • Грос Цикер
  • Клајн Цикер
  • Лобе
  • Мариендорф
  • Миделхаген
  • Тисов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]