Прејди на содржината

Миделхаген

Координати: 54°20′N 13°42′E / 54.333° СГШ; 13.700° ИГД / 54.333; 13.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миделхаген
Место во Менхгут
Полуостровот Редевицер Хефт на Миделхаген
Полуостровот Редевицер Хефт на Миделхаген
Полуостровот Редевицер Хефт на Миделхаген
Грб на Миделхаген
Миделхаген во рамките на Германија
Миделхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Општина Менхгут
Основни податоци
Површина 9,57 км2
Надм. височина 5 м
Население 603  (31 декември 2015)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038308
Портал www.amt-moenchgut.de
Координати 54°20′N 13°42′E / 54.333° СГШ; 13.700° ИГД / 54.333; 13.700

Миделхаген (германски: Middelhagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Од јануари 2018 година е дел од општината Менхгут.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]