Детмансдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Детмансдорф
Замок во Келцов
Замок во Келцов
Детмансдорф се наоѓа во Германија
Детмансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Штефан Шмит
Основни податоци
Површина 44,46 км2
Надм. височина 37 м
Население 991 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18334
Повик. бр. 038228
Портал www.recknitz-trebeltal.de
Местоположбата на Детмансдорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°06′00″ СГШ 12°31′00″ ИГД / 

Детмансдорф (германски: Dettmannsdorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се наоѓа југозападно од Рибниц-Дамгартен, на реката Рекниц. До 1 јануари 1999 припаѓала на општинската заедница Требелтал, а сега на општинската заедница Рекниц-Требелтал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)