Марлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марлов
Градското собрание во Марлов
Градското собрание во Марлов
Грб на Марлов
Марлов се наоѓа во Германија
Марлов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Градски единици 26
Градоначалник Хајно Шит (CDU)
Основни податоци
Површина 139,81 км2
Надм. височина 40 м
Население 4.553 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18337
Повик. бр. 038221
Портал www.stadt-marlow.de
Местоположбата на градот Марлов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°08′00″ СГШ 12°34′00″ ИГД / 

Марлов (германски: Marlow) — град во округот Западна Померанија-Риген, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 14 километри југоисточно од Рибниц-Дамгартен. Марлов е добро познат по својот Птичји парк Марлов, зоолошка градина која е специјализирана за птици и се простира на површина од 22 хектари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]