Цингст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цингст
Воздушен поглед на Цингст
Воздушен поглед на Цингст
Грб на Цингст
Цингст is located in Германија
Цингст
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Градоначалник Андреас Кун
Основни податоци
Површина 50,34 км2
Надм. височина 2 м
Население 3.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18374
Повик. бр. 038232
Портал www.zingst.de
Местоположба на Цингст во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°26′20″N 12°41′20″E / 54.43889° СГШ; 12.68889° ИГД / 54.43889; 12.68889Координати: 54°26′20″N 12°41′20″E / 54.43889° СГШ; 12.68889° ИГД / 54.43889; 12.68889

Цингст (германски: Zingst) — општина и полуостров во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија, сместен на источниот крај на полуостровот Фишланд-Дарс-Цингст, на Балтичкото Море. Општината скоро целосно го опфаќа полуостровот, како и малите острови јужно од општината, Кир и Бартер Ој. Општината од 2002 е национално признаена како приморска бања.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]