Лицов (Риген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лицов
Замок Лицов
Замок Лицов
Лицов (Риген) is located in Германија
Лицов (Риген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Јирген Бениг
Основни податоци
Површина 8,39 км2
Надм. височина 5 м
Население 256 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 038302, 038392
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Лицов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°29′N 13°31′E / 54.483° СГШ; 13.517° ИГД / 54.483; 13.517Координати: 54°29′N 13°31′E / 54.483° СГШ; 13.517° ИГД / 54.483; 13.517

Лицов (германски: Lietzow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]