Дирхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дирхаген
Дирхаген is located in Германија
Дирхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Дарс/Фишланд
Градоначалник Зигфрид Каневурф
Основни податоци
Површина 27,47 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.484 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18347
Повик. бр. 038226
Портал www.ostseebad-dierhagen.de
Местоположба на Дирхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°17′29″N 12°21′38″E / 54.29139° СГШ; 12.36056° ИГД / 54.29139; 12.36056Координати: 54°17′29″N 12°21′38″E / 54.29139° СГШ; 12.36056° ИГД / 54.29139; 12.36056

Дирхаген (германски: Dierhagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

External links[уреди | уреди извор]