Землов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Землов
Грб на Землов
Землов is located in Германија
Землов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рибниц-Дамгартен
Градоначалник Зигфрид Шулце
Основни податоци
Површина 34,38 км2
Надм. височина 28 м
Население 685 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18334
Повик. бр. 038222
Портал www.ribnitz-damgarten.de
Местоположба на Землов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°11′N 12°39′E / 54.183° СГШ; 12.650° ИГД / 54.183; 12.650Координати: 54°11′N 12°39′E / 54.183° СГШ; 12.650° ИГД / 54.183; 12.650

Землов (германски: Semlow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)