Прухтен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прухтен
Прухтен се наоѓа во Германија
Прухтен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Андреас Винеке
Основни податоци
Површина 8,16 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 716 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18356
Повик. бр. 038231
Портал www.amt-barth.de/pruchten
Местоположбата на Прухтен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°23′00″ СГШ 12°40′00″ ИГД / 

Прухтен (германски: Pruchten) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)