Елменхорст (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елменхорст
Црква во Елменхорст
Црква во Елменхорст
Елменхорст (Западна Померанија) is located in Германија
Елменхорст (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Милцов
Градоначалник Хајнц Хоп
Основни податоци
Површина 22,49 км2
Надм. височина 10 м
Население 695 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18510
Повик. бр. 038327
Портал www.elmenhorst.amt-miltzow.de
Местоположба на Елменхорст во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°13′N 13°04′E / 54.217° СГШ; 13.067° ИГД / 54.217; 13.067Координати: 54°13′N 13°04′E / 54.217° СГШ; 13.067° ИГД / 54.217; 13.067

Елменхорст (германски: Elmenhorst) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)