Алтефер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алтефер
Традиционални куќи во Алтефер (со сламени покриви)
Традиционални куќи во Алтефер (со сламени покриви)
Грб на Алтефер
Алтефер се наоѓа во Германија
Алтефер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Ингулф Дониг
Основни податоци
Површина 20,59 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.212 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18573
Повик. бр. 038306
Местоположбата на Алтефер во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°19′48″ СГШ 13°07′32.4″ ИГД / 

Алтефер (германски: Altefähr) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината се наоѓа на спротивната страна на протокот Штрелазунд, наспроти ханзеатскиот град Штралзунд со кого е поврзан преку Ригенскиот мост, кој го поврзува островот Риген со копното.

Алтефер (2011)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]