Клис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клис
Клис is located in Германија
Клис
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Екхард Кох
Основни податоци
Површина 21,40 км2
Надм. височина 13 м
Население 416 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18569
Повик. бр. 03838, 038305, 038309
Местоположба на Клис во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°28′N 13°17′E / 54.467° СГШ; 13.283° ИГД / 54.467; 13.283Координати: 54°28′N 13°17′E / 54.467° СГШ; 13.283° ИГД / 54.467; 13.283

Клис (германски: Kluis) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]