Ломе (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ломе (Германија)
Пристаниште во Ломе
Пристаниште во Ломе
Грб на Ломе (Германија)
Ломе (Германија) is located in Германија
Ломе (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Матијас Огилвие
Основни податоци
Површина 13,70 км2
Надм. височина 15 м
Население 459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18551
Повик. бр. 038302
Портал www.lohme.de
Местоположба на Ломе (Германија) во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°35′N 13°36′E / 54.583° СГШ; 13.600° ИГД / 54.583; 13.600Координати: 54°35′N 13°36′E / 54.583° СГШ; 13.600° ИГД / 54.583; 13.600

Ломе (германски: Lohme) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]