Тринвилерсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тринвилерсхаген
Тринвилерсхаген is located in Германија
Тринвилерсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Клаус-Дитер Тан
Основни податоци
Површина 34,21 км2
Надм. височина 18 м
Население 1.147 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18320
Повик. бр. 038225
Портал www.trinwillershagen.de
Местоположба на Тринвилерсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°15′N 12°38′E / 54.250° СГШ; 12.633° ИГД / 54.250; 12.633Координати: 54°15′N 12°38′E / 54.250° СГШ; 12.633° ИГД / 54.250; 12.633

Тринвилерсхаген (германски: Trinwillershagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Тринвилерсхаген е сместен помеѓу Штралзунд (на исток) и Рибниц-Дамгартен (на запад).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]