Гранзебит

Координати: 54°04′N 12°53′E / 54.067° СГШ; 12.883° ИГД / 54.067; 12.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гранзебит
Црква во Гранзебит
Црква во Гранзебит
Црква во Гранзебит
Гранзебит во рамките на Германија
Гранзебит
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Фред Лентер
Основни податоци
Површина 23,36 км2
Надм. височина 14 м
Население 554 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18513
Повик. бр. 038334
Портал www.recknitz-trebeltal.de
Местоположба на Гранзебит во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°04′N 12°53′E / 54.067° СГШ; 12.883° ИГД / 54.067; 12.883

Гранзебит (германски: Gransebieth) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)