Вендорф (Западна Померанија)

Координати: 54°15′N 13°04′E / 54.250° СГШ; 13.067° ИГД / 54.250; 13.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вендорф
Замок во Вендорф
Замок во Вендорф
Замок во Вендорф
Вендорф (Западна Померанија) во рамките на Германија
Вендорф (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Хајнц-Вернер Јенек
Основни податоци
Површина 15,68 км2
Надм. височина 8 м
Население 897 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 03831
Портал www.amt-niepars.de
Местоположба на Вендорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°15′N 13°04′E / 54.250° СГШ; 13.067° ИГД / 54.250; 13.067

Вендорф (германски: Wendorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)