Фелгаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фелгаст
Фелгаст is located in Германија
Фелгаст
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Францбург-Рихтенберг
Градоначалник Кристијан Гриван
Основни податоци
Површина 71,42 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.755 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18469
Повик. бр. 038324
Портал www.amt-franzburg-richtenberg.de
Местоположба на Фелгаст во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°16′11″N 12°55′41″E / 54.26972° СГШ; 12.92806° ИГД / 54.26972; 12.92806Координати: 54°16′11″N 12°55′41″E / 54.26972° СГШ; 12.92806° ИГД / 54.26972; 12.92806

Фелгаст (германски: Velgast; полски: Wielgoszcz[2]) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)
  2. Kazimierz Ślaski, Podziały terytorialne Pomorza w XII-XIII wieku, Poznań 1960, p. 26.