Грос Кордсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Кордсхаген
Црква во Флемендорф
Црква во Флемендорф
Грос Кордсхаген is located in Германија
Грос Кордсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Јерг Цимерман
Основни податоци
Површина 16,09 км2
Надм. височина 5 м
Население 340 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 038231
Портал www.amt-niepars.de/grosskordshagen
Местоположба на Грос Кордсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°20′N 12°51′E / 54.333° СГШ; 12.850° ИГД / 54.333; 12.850Координати: 54°20′N 12°51′E / 54.333° СГШ; 12.850° ИГД / 54.333; 12.850

Грос Кордсхаген (германски: Groß Kordshagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Грос Кордсхаген се наоѓа помеѓу градовите Барт (оддалеченост: 8 км) и Штралзунд (оддалеченост: 18 км). Општината ги вклучува селата Грос Кордсхаген, Арбсхаген и Флемендорф.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Црква Св. Богородица во Флемендорф
  • Велепоседничка куќа во Грос Кордсхаген
  • Велепоседничка куќа во Арбсхаген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)