Дранске

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дранске
Зајдисонце на плажа кај Дранске
Зајдисонце на плажа кај Дранске
Грб на Дранске
Дранске се наоѓа во Германија
Дранске
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Михаел Хезе
Основни податоци
Површина 20,73 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.154 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18556
Повик. бр. 038391
Портал www.gemeinde-dranske.de
Местоположбата на Дранске во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°37′51″ СГШ 13°13′48″ ИГД / 

Дранске (германски: Dranske) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]