Прејди на содржината

Север-Риген

Координати: 54°37′01″N 13°21′00″E / 54.617° СГШ; 13.350° ИГД / 54.617; 13.350
Од Википедија — слободната енциклопедија

Север-Риген (германски: Nord-Rügen) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Загард.

Општинската заедница Север-Риген се состои од следниве општини:

  1. Алтенкирхен
  2. Бреге
  3. Дранске
  4. Глове
  5. Ломе
  6. Путгартен
  7. Загард
  8. Вик

54°37′01″N 13°21′00″E / 54.617° СГШ; 13.350° ИГД / 54.617; 13.350