Лудвигслуст-Ланд

Координати: 53°20′N 11°24′E / 53.333° СГШ; 11.400° ИГД / 53.333; 11.400
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лудвигслуст-Ланд (германски: Ludwigslust-Land) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лудвигслуст, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Лудвигслуст-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Алт Кренцлин
 2. Брезегард кај Елдена
 3. Гелен
 4. Грос Лаш
 5. Лојсов
 6. Либесе
 7. Либлов
 8. Растов
 9. Зилсторф
 10. Илиц
 11. Варлов
 12. Вебелин

53°20′N 11°24′E / 53.333° СГШ; 11.400° ИГД / 53.333; 11.400