Штаргардер Ланд

Координати: 53°28′59″N 13°24′00″E / 53.483° СГШ; 13.400° ИГД / 53.483; 13.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олтар во Крацебургер Кирче фон 1450 г

Штаргардер Ланд (германски: Stargarder Land) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Бург Штаргард.

Општинската заедница Штаргардер Ланд се состои од следниве општини:

  1. Бург Штаргард
  2. Келпин
  3. Грос Немеров
  4. Холдорф
  5. Линдетал
  6. Прагсдорф

53°28′59″N 13°24′00″E / 53.483° СГШ; 13.400° ИГД / 53.483; 13.400