Неферин (амт)

Координати: 53°34′59″N 13°16′59″E / 53.583° СГШ; 13.283° ИГД / 53.583; 13.283
Од Википедија — слободната енциклопедија

Неферин (германски: Neverin) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Неферин.

Општинската заедница Неферин се состои од следниве општини:

 1. Безериц
 2. Бланкенхоф
 3. Брун
 4. Недемин
 5. Нојенкирхен
 6. Неферин
 7. Шпонхолц
 8. Штавен
 9. Троленхаген
 10. Вогерзин
 11. Вулкенцин
 12. Цирцов

53°34′59″N 13°16′59″E / 53.583° СГШ; 13.283° ИГД / 53.583; 13.283