Лудвигслуст-Пархим

Координати: 53°25′N 11°40′E / 53.417° СГШ; 11.667° ИГД / 53.417; 11.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвигслуст-Пархим
Landkreis Ludwigslust-Parchim

округ
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
СедиштеПархим
Површина
 • Вкупна4.750 км2 (1,830 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно211.844
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LUP, HGN, LBZ, LWL, PCH, STB
Мреж. местоkreis-swm.de

Лудвигслуст-Пархим (германски: Ludwigslust-Parchim) — округ во западниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се граничи со (од запад надесно) сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, округот Северозападен Мекленбург, слободниот град Шверин, окрузите Росток и Мекленбуршката Езерска Област и сојузните покраини Бранденбург и Долна Саксонија. Управно седиште на округот е градот Пархим.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Лудвигслуст и Пархим како дел од управната реформа во Мекленбург-Западна Померанија во септември 2011 година.[2] Името на округот било одлучено на референдум на 4 септември 2011 година.[3] Предложеното име за округот било Југозападен Мекленбург (Südwestmecklenburg).

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови
 1. Бојценбург
 2. Хагенов
 3. Либтен
 4. Лудвигслуст
 5. Пархим
Општински заедници
 1. Бенгерсторф
 2. Безиц
 3. Бралсторф
 4. Дерзенов
 5. Гресе
 6. Гревен
 7. Ној Гилце
 8. Носторф
 9. Шванхајде
 10. Телдау
 11. Тесин кај Бојценбург
 1. Банцков
 2. Барнин
 3. Билов
 4. Камбс
 5. Кривиц1, 2
 6. Демен
 7. Добин ам Зе
 8. Фридрихсруе
 9. Гневен
 10. Ланген Бриц
 11. Лецен
 12. Пинов
 13. Плате
 14. Рабен Штајнфелд
 15. Зуков
 16. Трам
 17. Цапел
 1. Демиц1, 2
 2. Гребс-Ниндорф
 3. Каренц
 4. Малк Герен
 5. Малис
 6. Ној Калис
 7. Филанк
 1. Галин-Купентин
 2. Гелсбах
 3. Гишов
 4. Гранцин
 5. Крајен
 6. Крицов
 7. Либц1, 2
 8. Марниц
 9. Пасов
 10. Зигелков
 11. Зуков
 12. Тесенов
 13. Вердер
 1. Добертин
 2. Голдберг1, 2
 3. Местлин
 4. Ној Позерин
 5. Техентин
 1. Балов
 2. Брунов
 3. Дамбек
 4. Елдена
 5. Горлозен
 6. Грабов1, 2
 7. Карштет
 8. Кремин
 9. Милов
 10. Меленбек
 11. Мухов
 12. Прислих
 13. Цирцов
 1. Алт Цахун
 2. Бандениц
 3. Белш
 4. Бобцин
 5. Брезегард кај Пихер
 6. Гамелин
 7. Грос Крамс
 8. Хорт
 9. Хилзебург
 10. Кирх Језар
 11. Кусторф
 12. Морас
 13. Петов-Штеген
 14. Пихер
 15. Прицир
 16. Редефин
 17. Зецин
 18. Штрокирхен
 19. Тодин
 20. Варлиц
 1. Алт Кренцлин
 2. Брезегард кај Елдена
 3. Гелен
 4. Грос Лаш
 5. Лојсов
 6. Либесе
 7. Либлов
 8. Растов
 9. Зилсторф
 10. Илиц
 11. Варлов
 12. Вебелин
 1. Бливенсторф
 2. Бренц
 3. Нојштат-Глеве1, 2
 1. Домзил
 2. Грос Годемс
 3. Каренцин
 4. Левицранд
 5. Обере Варнов
 6. Ром
 7. Шпорниц
 8. Штолпе
 9. Цигендорф
 10. Целков
 1. Баркхаген
 2. Ганцлин
 3. Плау ам Зе1, 2
 1. Бланкенберг
 2. Борков
 3. Брил2
 4. Дабел
 5. Хоен Приц
 6. Клостер Темпцин
 7. Кобров
 8. Кулен-Вендорф
 9. Мустин
 10. Штернберг1, 2
 11. Вајтендорф
 12. Вицин
 1. Димер
 2. Холтузен
 3. Клајн Роган
 4. Пампов
 5. Шосин
 6. Штралендорф1
 7. Варзов
 8. Витенферден
 9. Цилов
 1. Витенбург1, 2
 2. Витендерп
 1. Галин
 2. Когел
 3. Литов-Фалун
 4. Фелан
 5. Царентин1, 2
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 „Управна реформа на Мекленбург-Западна Померанија“. Архивирано од изворникот на 2011-10-04. Посетено на 5 септември 2011. (германски)
 3. „Резултати од референдумот“. Посетено на 5 септември 2011.

53°25′N 11°40′E / 53.417° СГШ; 11.667° ИГД / 53.417; 11.667