Торгелов-Фердинандсхоф

Координати: 53°34′59″N 13°58′01″E / 53.583° СГШ; 13.967° ИГД / 53.583; 13.967
Од Википедија — слободната енциклопедија

Торгелов-Фердинандсхоф (германски: Torgelow-Ferdinandshof) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Торгелов.

Општинската заедница Торгелов-Фердинандсхоф се состои од следниве општини:

  1. Алтвигсхаген
  2. Фердинандсхоф
  3. Хамер на Икер
  4. Хајнрихсвалде
  5. Ротемил
  6. Торгелов
  7. Вилхелмсбург

53°34′59″N 13°58′01″E / 53.583° СГШ; 13.967° ИГД / 53.583; 13.967