Торгелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торгелов
Грб на Торгелов
Торгелов is located in Германија
Торгелов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Ралф Готшалк
Основни податоци
Површина 72,22 км2
Надм. височина 10 м
Население 9.349 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17358
Повик. бр. 03976
Портал www.torgelow.de
Местоположба на градот Торгелов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°37′N 14°00′E / 53.617° СГШ; 14.000° ИГД / 53.617; 14.000Координати: 53°37′N 14°00′E / 53.617° СГШ; 14.000° ИГД / 53.617; 14.000

Торгелов (германски: Torgelow) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Икер, 12 километри јужно од Икерминде и 41 километар северозапад од Шчеќин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Торгелов-Фердинандсхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)