Цирхов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цирхов
Цирхов is located in Германија
Цирхов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Герд Вендлант
Основни податоци
Површина 9,42 км2
Надм. височина 17 м
Население 575 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038376
Местоположба на Цирхов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°53′N 14°08′E / 53.883° СГШ; 14.133° ИГД / 53.883; 14.133Координати: 53°53′N 14°08′E / 53.883° СГШ; 14.133° ИГД / 53.883; 14.133

Цирхов (германски: Zirchow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)