Церентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Церентин
Церентин is located in Германија
Церентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Икер-Рандов-Тал
Градоначалник Хајке Лемке
Основни податоци
Површина 14,30 км2
Надм. височина 22 м
Население 461 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 039743
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Местоположба на Церентин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°29′N 14°05′E / 53.483° СГШ; 14.083° ИГД / 53.483; 14.083Координати: 53°29′N 14°05′E / 53.483° СГШ; 14.083° ИГД / 53.483; 14.083

Церентин (германски: Zerrenthin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)