Цитен (Анклам)

Координати: 53°53′N 13°41′E / 53.883° СГШ; 13.683° ИГД / 53.883; 13.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цитен
Замок во Цитен
Замок во Цитен
Замок во Цитен
Цитен (Анклам) во рамките на Германија
Цитен (Анклам)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 3
Градоначалник Екхард Меде
Основни податоци
Површина 18,24 км2
Надм. височина 1 м
Население 440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17390
Повик. бр. 03971
Портал www.amt-zuessow.de
Местоположба на Цитен во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°53′N 13°41′E / 53.883° СГШ; 13.683° ИГД / 53.883; 13.683

Цитен (германски: Ziethen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)